Operator
- Wybieramy właściwego Operatora i nazwę województwa w LSI.
Czas
- Maksymalny okres realizacji przedsięwzięcia to 12 miesięcy.
- Przedsięwzięcie musi rozpocząć się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku.
Ważne: realizacja nie może rozpocząć się przed dniem ani w dniu złożenia wniosku.
Wydatki
- Wydatki ogółem” wskazujemy kwotę brutto (z uwzględnieniem VAT). W polu „Wydatki kwalifikowalne” wskazujemy kwotę netto (bez VAT).
Ważne: podatek VAT jest niekwalifikowalny w ramach KPO.
- Kwota wydatków kwalifikowalnych (wsparcie i wkład własny) nie może przekroczyć limitu 600 tys. zł.
- Wykazane wydatki, muszą mieć odzwierciedlenie w celu przedsięwzięcia i działalności, o którą Wnioskodawca zamierza rozszerzyć/zdywersyfikować działalność.
- Wydatki zaplanowane we wniosku muszą być niezbędne do realizacji celu przedsięwzięcia, tzn. że bez danego konkretnego wydatku cel przedsięwzięcia nie będzie możliwy do osiągnięcia. Jeśli można cel osiągnąć bez danego wydatku, to nie jest on kwalifikowany.
Wskaźniki
- „Wskaźniki przedsięwzięcia MŚP” wypełniamy tabelę odpowiednio do zakresu opisanych we wniosku zadań.
Ważne: wskaźniki projektu muszą być spójne z zakresem rzeczowym projektu.
- Należy wskazywać konkretną liczbę zaplanowanych zakupów np. środków trwałych, tak aby możliwa była ocena racjonalności zaplanowanych wydatków.
Obroty
- Spadek obrotów – porównujemy właściwe lata – rok 2020 do roku 2019 albo rok 2021 do roku 2019 (tylko, jeśli działalność przedsiębiorcy w 2020 roku była zawieszona przez co najmniej 6 miesięcy) albo rok 2021 do roku 2020.
Nie można porównać obrotów za rok 2019 do roku 2021 jeśli działalność gospodarcza nie była zawieszona w 2020 przez przynajmniej 6 miesięcy.
- Spadek obrotów – porównujemy właściwe pozycje z dokumentacji finansowej, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o objęcie przedsięwzięcia MŚP wsparciem.
Dokumenty
- Dokumenty potwierdzające uprawnienia do prowadzenia działalności w branży jak np. decyzja o zaszeregowaniu obiektu hotelowego lub wpis do rejestru organizatorów turystyki.
- Dokumenty związane z planowanymi działaniami w przedsięwzięciu MŚP np. w zakresie robót budowlanych jak np. pozwolenie na budowę czy zgłoszenie robót budowlanych.
Ważne: jeśli do realizacji przedsięwzięcia MŚP nie są wymagane prawa i pozwolenia, należy uzasadnić tę okoliczność lub wskazać podstawę prawną.
- Dokumentacja finansowa potwierdzającą spadek obrotów zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku: sprawozdanie finansowe (rachunek zysków i strat), Książka przychodów i rozchodów, Ewidencja przychodów i deklaracja PIT-28, Rejestr sprzedaży VAT.
Inne
- Wskazujemy PKD przedsięwzięcia zgodne z listą PKD z Załącznika I A do Regulaminu.
- Planowane przedsięwzięcie MŚP musi zawierać „wdrożenie nowego produktu/usługi” oraz „dywersyfikację” lub „rozszerzenie” działalności gospodarczej.